Moje zaimki to:
onu/jenu
(Rodzaj postpłciowy, dukaizmy)
Przykłady użycia w zdaniu:
- Myślę, że onu jest bardzo miłu, przyjacielsku i urzekającu.
- Tęsknię za jenu śmiechem.
- Chciałubym nu posłuchać.
- Chciałubym posłuchać właśnie jenu.
- Napiszę do nienu później.
- Powiedziałum wu, że nu lubię.
- Powiedziałum to właśnie jewu.
- To wszystko dzięki niewu.
- Spotkałum nu wczoraj.
- Spotkałum właśnie jenu.
- Wycelowałum w nienu palcem.
- Poszłum z num do szkoły.
- Rozmawialiśmy o num ostatnio.
- Chciałubyś pójść do kina?
- Czy będziesz grału z nami?
- Kiedy będziesz mogłu się z nami spotkać?
- Gdy byłum w domu, zaczęłum gotować.
- Dostałum wyniki egzaminu i jestem z nich zadowolonu.
- Każdu z nich chciału czego innego.
- To miło, że nas panu odwiedza.
- Czy będzie panu kontynuować subskrypcję?
Formy te zostały stworzone przez Jacka Dukaja do książki „Perfekcyjna niedoskonałość”. Używają jej tam istoty post-ludzkie (phoebe), które nie mają określonej płci. Od nazwiska autora te formy gramatyczne są nazywane „dukaizmami”.
Odmiana dukaizmów w liczbie mnogiej dostępna jest tutaj.
Rzeczowniki zgodne z rodzajem postpłciowym to dukatywy.
Tabelę zaimków (nie tylko osobowych) w rodzaju postpłciowym znajdziesz tutaj.
Oficjalne tabele odmiany dukaizmów Jacek Dukaj opublikował tutaj.
Nie wszystkie użyte w tabelce odmiany zaimka formy pojawiają się w powieści Dukaja; zostały utworzone w oparciu o te, które w niej znajdziemy, oświadczenie pisarza i reguły odmiany standardowych polskich zaimków.
Odmiana:
Mianownik | Dopełniacz | Celownik | Biernik | Narzędnik | Miejscownik |
---|---|---|---|---|---|
onu | nu / jenu / nienu | wu / jewu / niewu | nu / jenu / nienu | num | num |
Skąd w polszczyźnie tyle różnych form zaimków? Zapraszamy do lektury artykułu: Co warto wiedzieć o używaniu (i tworzeniu) zaimków?
1 os. | 2 os. | 3 os. | Przymiotniki |
---|---|---|---|
–um | –uś | –u | –u |
Formy postpłciowe (dukaizmy)
Neologiczne formy stworzone oryginalnie dla powieści fantastycznych. Choć rodzaj postpłciowy jest systemem spójnym i analogicznym do form normatywnych, to dla niezaznajomionych brzmi obco. Niektóre osoby używają też zmodyfikowanych wariantów wykorzystujących inne zaimki w części przypadków przy zachowaniu postpłciowej koniugacji czasowników.
Przykłady z tekstów kultury:
Rodzaj postpłciowy, dukaizmy (onu/jenu)
Kasia Babis, Marta Nowak – Powiedz, siostro #26: Tata Maty zmusza nas do nagrywania od szesnastu godzin (podcast), 2021; osoba pisząca do autorek podcastu używa rodzaju niebinarnego; Marta wahając się w pewnym momencie używa formy żeńskiej i dukaizmu
- „Marta: Sama mówisz, że ta kategoria... samo. Samu? Mówisz, że ta kategoria płci nie jest ci najbliższa, więc jakby w ogóle ta kategoria być może nie jest najważniejsza po prostu i brał ślub z tobą i twoimi głupimi przyzwyczajeniami i minami i powiedzonkami i jakby całą twoją konstrukcją...
Kasia: ...też przekonaniami.
Marta: ...przekonaniami, całą twoją konstrukcją psychiczną, a nie z tym, że jest tutaj osoba, która jest cis kobietą i jest to kluczowe.
Kasia: Zwłaszcza, że przecież samo mówisz, że ubierasz się na różne sposoby i ubrania dla ciebie nie mają płci.
Marta: I on jest z tym wszystkim OK.
Kasia: Mówisz, że on trochę nie nadąża. Ale szczerze mówiąc, język polski w ogóle trochę nie nadąża.
Marta: Tak, ja też się zastanowiłam jak mówić, nie?
Kasia: Wszyscy trochę nie nadążamy. Jest w ogóle ta cała inicjatywa Słownik Neutratywów, żeby tworzyć pewne formy, które w ogóle jeszcze nie istnieją, więc wszyscy, nawet osoby niebinarne, które znam, nadal trochę jeszcze nad tym, wiesz, nadganiają.”
- „Marta: Sama mówisz, że ta kategoria... samo. Samu? Mówisz, że ta kategoria płci nie jest ci najbliższa, więc jakby w ogóle ta kategoria być może nie jest najważniejsza po prostu i brał ślub z tobą i twoimi głupimi przyzwyczajeniami i minami i powiedzonkami i jakby całą twoją konstrukcją...
lekcjareligii.pl – Ks. dr Megan Rohrer to…, 2021
- „Ks. dr Megan Rohrer to pierwszu transpłciowu i niebinarnu biskupu w łonie chrześcijaństwa. Należy do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce. Od lat jest aktywistu ruchu LGBT+ i wspiera bezdomnych. ”
Bohaterowie z Descent: Legendy Mroku (Wydawnictwo Rebel), 2021
- „Vaerix jest smoczą hybrydą i nie ma określonej płci. Niegdyś, jak wszystkie hybrydy, służyłu smoczym władcom. Był uszanowanym nauczycielem i przywódcą, jednak gdy zaczęłu mieć sny – co nie zdarza się u hybryd – i opowiadać o swych marzeniach i wizji przyszłości, w której hybrydy będą niepodległe smoczym władcom, dosięgła nu straszliwa kara – brutalne okaleczenie i wygnanie. Od tego czasu Vaerix wiedzie życie wędrownego proroka i poszukiwacza przygód, ze wszystkich sił starając się zapomnieć o bólu i upokorzeniu wygnania... ale wciąż pamięta o swym ludzie, który żyje pod jarzmem smoków.
Vaerix to kilkusetletnia hybryda zaprawiona w sztuce przetrwania i znająca tajniki uzdrawiania, co odzwierciedlają zdolności Mistrz przetrwania i Wytchnienie. Jenu umiejętności i zdolności pozwalają wpływać na innych bohaterów, pomagając im w leczeniu zmęczenia i obrażeń oraz manipulowaniu żetonami stanów. Na początku swojej drogi ku zostaniu legendą jest uzbrojonu w Ciernisty dzwon bojowy i Włócznię z Riverwatch. Vaerix jest doskonałym wyborem dla graczy, którzy chcą wspierać innych i snuć wielkie marzenia.”
- „Vaerix jest smoczą hybrydą i nie ma określonej płci. Niegdyś, jak wszystkie hybrydy, służyłu smoczym władcom. Był uszanowanym nauczycielem i przywódcą, jednak gdy zaczęłu mieć sny – co nie zdarza się u hybryd – i opowiadać o swych marzeniach i wizji przyszłości, w której hybrydy będą niepodległe smoczym władcom, dosięgła nu straszliwa kara – brutalne okaleczenie i wygnanie. Od tego czasu Vaerix wiedzie życie wędrownego proroka i poszukiwacza przygód, ze wszystkich sił starając się zapomnieć o bólu i upokorzeniu wygnania... ale wciąż pamięta o swym ludzie, który żyje pod jarzmem smoków.
Podcast ZVZ #14, 2019
- „[Paweł Opydo] Uważam, że dodawanie „u” do wszystkiego jest super opcją, na przykład „niebinarnu złowieszczu piratu”.”
- „[Katarzyna Czajka-Kominiarczuk] Język, którym się posługujemy kształtuje rzeczywistość. Jeśli będziemy korzystali ze słów, które będą miały końcówki żeńskie, jeśli będziemy korzystali właśnie z takich słów naszych zakończonych „-u”, to w naszej świadomości zaczniemy widzieć za tymi słowami nie tylko mężczyzn, ale i kobiety, ale i osoby niebinarne. Dzieci, które będą się wychowywały po naszym pokoleniu będą już zupełnie przyzwyczajone do tych końcówek i dla nich to, że jest astronauta, astronautka czy astronautu będzie absolutnie oczywiste.”
Uchatkanie. Na czym polega i jak sobie z nim radzić?, 2021
- „Termin jest używany przez aktywiszcza i edukatorza do opisu typu internetowego trolla, który udaje niedoinformowanie w temacie, aby zmarnować czas i wykorzystać uprzejmość aktywiszcza, doprowadzić je do frustracji i ukraść jejgo energię emocjonalną.”
- „Zdecydowałum się na przetłumaczenie go jako “ucha-tkanie”, aby zachować jednocześnie odwołanie do morskich ssaków i negatywne konotacje związane z męczeniem kogoś”
Day With(Out) Art 2020: Transmissions (tłum. Michał Tomaszewski), 2020; Kompilacja filmów wykonanych na zlecenie organizacji Visual AIDS w ramach corocznego Day With(Out) Art. Filmy były pokazywane online w Polsce podczas Światowego Dnia AIDS przez Galerię Miejską Arsenał i Biennale Warszawa. Autorka drugiego z filmów prosiła o używanie niebinarnych form w tłumaczeniu.
- „Z początku to był kubeł zimnej wody. Wciąż nie zaakceptowałum choroby. Miałum myśli samobójcze.
Zacząłum rozmawiać z mamą. Powiedziałum: „Wiesz co? Gdy już umrę, nie chcę czuwania”.
Chciałum, żeby to była tajemnica, którą zabiorę do grobu.
Dobrze, przedtem się zbadałum i odstawiłum leki, ale jak dowiedziałum się, że jestem w ciąży, zrobiłum to dla dobra dziecka, żeby urodziło się zdrowe.
Cały czas brałum leki i spuchnęłum jak potwór.”
- „Z początku to był kubeł zimnej wody. Wciąż nie zaakceptowałum choroby. Miałum myśli samobójcze.
Mistrzowie metalu (Sezon 1, odcinek 1; Netflix; wersja z lektorem, tłum. Kuba Żywko), 2021
- „Po seansie Flashdance zakochałum się w tańcu i spawaniu Jennifer Beals. Ożeniłum się z tancerką z burleski. We dwoje jesteśmy jak bohaterka Flashdance. ”
- „Przez siedemnaście lat spawałum już niemal wszystko.”
- „Planowałum zacząć od podstawy i budować w górę. Przywiozłum sporo prefabrykatów. Chcę odtworzyć własne ramię. Jestem gotowu. Na taką szansę czekałum. ”
- „Mam naturę zbieraczu. ”
Wiko Adamczyk – Neutratywy, czyli kolejna rewolucja w języku (redakcjaBB), 2021
- „Oprócz zaimków on i ona, na co dzień używamy jeszcze ono i choć może wydawać nam się to jedyną alternatywą, to polszczyzna przecież może pochwalić się jeszcze dukaizmami, czyli onu/jenu („Byłem wczoraj z num w kinie, miałeś rację, onu jest naprawdę super”), paroma całkiem „świeżymi” zaimkami vono/vego („Vono przyglądało mi się od dłuższej chwili”) oraz ne/nego („Ne było rozdrażnione, ale to tylko i wyłącznie nego wina!”), a także wszelkimi możliwymi kombinacjami wymienionych już wcześniej form.”
Anna Rusak – Kim jest Kae Tempest? Niebinarne raperu wystąpi w Nowym Teatrze w Warszawie (Vibez), 2022
- „Kae Tempest to niebinarne raperu, które wystąpi w Nowym Teatrze w Warszawie. Koncert artystu promuje jenu najnowszą płytę "The Line Is a Curve". Co wiemy o tej osobie?”
- „Wracając jednak do raperu, Kae Temest pochodzi z Wielkiej Brytanii i zasłynęłu tym, że zamiast recytować wiersze w dość znany nam wszystkim sposób, postanowiłu je rapować. Kae ma na koncie już cztery płyty, a jenu najnowszy krążek ukazał się w tym roku.”
Klaudia Bobela – Zaimki.pl: powstała strona ułatwiająca dostosowanie języka polskiego osobom niebinarnym. Rozmawialiśmy z jej twórcą i twórczynium (w: „Queer.pl”), 2020
- „[queer.pl] Skąd pomysł na stworzenie takiej strony?
[Andrea] Złożyło się na to wiele czynników. Samu jestem osobą niebinarną i wkurza mnie, że łatwiej mi wyrazić się w obcych językach niż w ojczystym. Poszukałum więc w Internecie więcej informacji na temat nieortodoksyjnych form językowych, porozmawiałum z paroma osobami, które ich używają i napisałum na tej podstawie posta na bloga, w którym wyjaśniam, czemu poszukiwanie bardziej neutralnej płciowo polszczyzny jest ważne (i to nie tylko dla osób niebinarnych!), oraz zbieram w kilku tabelkach parę najpopularniejszych pomysłów na dokonanie tego.” - „[Paweł] Inną opcją jest na przykład zupełnie nowy rodzaj gramatyczny („byłum”, „widziałum”) stworzony przez Jacka Dukaja na potrzeby powieści science fiction "Perfekcyjna niedoskonałość", gdzie posługiwały się nim postludzkie, pozbawione stałej cielesności istoty w dalekiej przyszłości, ale który z powodzeniem zaadaptowały wobec siebie nie utożsamiające się w pełni z męskością ani kobiecością osoby żyjące tu i teraz, jak choćby Andrea.”
- „[queer.pl] Skąd pomysł na stworzenie takiej strony?
Biserka Čejović – Po tym lecie wszystko będzie inaczej. Polecamy nowości young adult (Książki. Magazyn do Czytania 3/2021), 2021
- „Maia opowiada nam o swoich poszukiwaniach tożsamości płciowej, przeskakując swobodnie między różnymi okresami życia. Wędrujemy z num od wczesnego dzieciństwa spędzanego z dala od cywilizacji, poprzez naukę w szkole waldorfskiej, liceum, studia, aż do czasów obecnych. ”
- „Doceniam akt odwagi Mai Kobabe. Zaprasza nas do swojego świata, pozwala nam uczestniczyć w odkrywaniu tego, kim jest, pokazuje, jak trudną drogę przeszłu. A przecież to jeszcze nie koniec tej podróży.”
Kinga Dunin – Mów do mnie, jak ci wygodnie. Nie sprowadzajmy problemów osób niebinarnych do zaimków (Krytyka Polityczna), 2021
- „Maia Kobabe urodziłu się w 1989 roku, jest Amerykanu, skończyłu studia artystyczne związane z tworzeniem komiksów i właśnie mamy okazję poznać jenu komiks. Autoru tu (chyba „tu”, skoro nie „ta”?) na co dzień używa i stara się, aby inni używali, stworzonych przez Michaela Spivaka zaimków e, em, eir (...). Polski tłumacz zastępuje je tzw. dukaizmami, także niestworzonym z myślą o osobach niebinarnych pomysłem Jacka Dukaja pochodzącym z powieści Perfekcyjna niedoskonałość. Czyli onu/jenu. To tylko jedna z możliwości.”
Karolina Fedyk – Zaklęcia w kolonii orbitalnej („Nowa Fantastyka” 8/2021), 2021
- „Ktoś posługujący się nickiem We_Are_Star_Stuff pisze wiersz o statkach generacyjnych jako mikrokosmosie budowanym w warunkach niepewności, bo to porusza jenu najbardziej.
Poezja może być o wszystkim. Także o statkach kosmicznych.”
- „Ktoś posługujący się nickiem We_Are_Star_Stuff pisze wiersz o statkach generacyjnych jako mikrokosmosie budowanym w warunkach niepewności, bo to porusza jenu najbardziej.
Kasia Stańczak – Trans-formacja języka polskiego („Szajn”), 2021
- „Teraz czas na nas! Jestem osobą niebinarną i używam neutratywów na co dzień. Nigdy nie zapomnę tego, jak po raz pierwszy odważyłum się to zrobić. Moja matka zapytała mnie, czy widziałum już nowy sezon The Crown na Netflixie a ja odpowiedziałum: „nie widziałum, ale chętnie z Tobą obejrzę”. Być może pomyślała, że się przesłyszała, ale odpowiedziała po prostu „okej”. Dodało mi to odwagi.”
Agnieszka Małgowska – Fantastyka w kolorach tęczy. Postacie queerowe nie muszą mieć żadnego uzasadnienia istnienia. Rozmowa z Magdaleną Stonawską i Loë Fjorsigviss. (AAAKulturalnik), 2021; dukaizmy z neutralnorodzajowymi formami przymiotników
- „Przyznaję się, gdy byłum w liceum zaczytywałum się w Grzędowiczu. Miałum kolegę, z którym czytaliśmy te książki namiętnie i dyskutowaliśmy, pełno było w nich różnorodnych motywów. Było też do czego się odwoływać na maturze. Potem dojrzałum i zorientowałum się, że jestem bardziej tęczowe, niż myślałum, zaczęłum rozmawiać z ludźmi, którzy byli bardziej wyedukowani ode mnie, znali więcej kontekstów. Wtedy Grzędowicz przestał już być taki atrakcyjny”
- „W pewnym momencie zaczęłum wszystko spisywać i przeliczać, i te liczby mnie zupełnie przeraziły.”
- „Niebinarność jest dla mnie, cóż, dosyć bliskim tematem. Byłum jednak pod wrażeniem, że transpłciowość w formie niebinarności pojawiała się w tekstach tak często i że pojawiała się na tak wiele różnych sposobów, bo każda niebinarna postać w tej antologii jest inna. ”
Ginny N. – Niebinarność Cudo Tyłeczek a sprawa krasnoludzka (Whosome), 2021
- „Jednak powinno nas cieszyć, że dostaniemy kolejną potencjalnie dobrą reprezentację niebinarności, prawda? Zwłaszcza, że Cudo ma być granu przez niebinarnu aktoru. Z początku zresztą informacja o tej zmianie nas ucieszyła, a wątpliwości zepchnęliśmy na bok.”