Polskie media o coming oucie Demi Lovato

2021-05-03 | @Sybil, @andrea

Sybil sprawdza, jak polskie media opisują Demi Lovato:

Plotek

Demi Lovato w środę podzieliłx się z fanami ważną wiadomością. Przyznałx, że wreszcie ma odwagę powiedzieć o tym, że jest osobą niebinarną i wskazałx, jak się do niej zwracać.

Demi używa zaimków "they/them", które na polski w kontekście osób niebinarnych możemy tłumaczyć różnorako - nie mamy wypracowanego jednego, konkretnego uzusu. Za stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza polecamy przejrzenie strony zaimki.pl i jej propozycje tłumaczeń m.in. zaimków i rzeczowników nacechowanych płciowo.

Ale Was szanuję za użycie form z „x”. Dzięki za wspomnienie o naszej inicjatywie!

TVN24

Demi Lovato popularność zdobyła dzięki filmom dla nastolatków, w których debiutowała, mając 10 lat. Swój pierwszy album wydała jako 16-latka.

W języku angielskim, który nie jest tak zdeterminowany płciowo, jak język polski, osoby niebinarne - zgodnie z rekomendacją Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - używają tych właśnie form. W języku polskim można używać języka neutralnego poprzez pomijanie form rodzajowych (np.: "Moim miejscem zamieszkania jest Gdańsk"). Tworzone są również nowe formy czasowników jak "kupiłom", "jechłum", "kupiło mi się". W języku pisanym są stosowane formy: "jechałxm" bądź "jechał_m".

Tymczasem TVN wspomina o formach niebinarnych, ale ich nie używa 🙄

Twierdzi też, że „-łom” to nowo stworzone formy (polecamy na przykład Liryki lozańskie Mickiewicza)

Pudelek

W środę rano Demi Lovato zaskoczył/a wszystkich, publikując na Instagramie film, w którym ogłasza, że jest osobą niebinarną, a więc nie identyfikuje się z żadną z płci.

Każdego dnia budzimy się, mając kolejną okazję i szansę bycia tym, kim chcemy i marzymy, aby być. Spędziłam/em (w języku polskim nie ma neutralnych zaimków, dlatego pisząc o Demi, będziemy używać obu końcówek) większość życia, dorastając na waszych oczach. Widzieliście moje wzloty, upadki i wszystko pomiędzy. Moje życie było nie tylko moją podróżą. Żyłam/em też dla tych, którzy są po drugiej stronie aparatów i kamer.

Formy wymienne, niebinia przesyłają dużo miłości ❤️

Aczkolwiek „w języku polskim nie ma neutralnych zaimków” można było sobie darować, bo są!

Gwiazdy.wp.pl

"Czuję, że to najlepiej oddaje płynność, którą odczuwam w mojej ekspresji płciowej i pozwala mi czuć się najbardziej autentycznie i prawdziwie zarówno z osobą, którą wiem, że jestem, jak i tą, którą wciąż odkrywam" - stwierdziła Lovato.

"Dziś jest dzień, w którym jestem tak szczęśliwy/wa, że mogę podzielić się z wami wszystkimi większą częścią mojego życia. Jestem dumny/na, że mogę dać wam znać, że identyfikuję się jako osoba niebinarna. To przyszło po wielu miesiącach pracy nad sobą. Wciąż się uczę i wchodzę w siebie i nie twierdzę, że jestem ekspertem/ką lub rzecznikiem/czką" - zaznacza.

Tylko w cytatach wymienne, więc cytaty mogą mieć skądinąd.

Radio ZET

Raz żeńskie, raz wymienne, zapraszamy więc do nas na zaimki.pl

Eska

Bez rigczu, żeńskie formy – zaimki.pl zapraszają

Tygodnik WPROST

W ostatnich miesiącach Demi Lovato podzielił/podzieliła się ze swoimi fanami wieloma informacjami na temat swojego prywatnego życia. Tym razem wyznał/wyznała na Instagramie, że jest osobą niebinarną.

Formy wymienne w Tygodniku WPROST.

Spider's Web

Demi Lovato swoją karierę rozpoczął/ęła dość wcześnie. Prawdziwą popularność przyniósł mu/jej serial Disney Channel pt. „Słoneczna Sonny” (a potem kilka innych disneyowskich produkcji dla nastolatków), w którym zagrał/a główną rolę.

Formy wymienne i do tego nie zwykłe kopiuj-wklej, a sporo biogramu napisanego w nich ❤️

Queer.pl

Demi Lovato ujawniło się dzisiaj na Twitterze jako osoba niebinarna i zadeklarowało, że od dzisiaj używa zaimków they/them.

Gwiazda przeszła długą drogę w poznawaniu swojej seksualności i płci. W 2017 roku ujawniło się jako osoba queerowa. Zaledwie ponad miesiąc temu przyznało, że utożsamia się jako osoba panseksualna i stwierdziło, że "czuje się zbyt queerowo" na umawianie się z mężczyznami.

Queer.pl używające rodzaju neutralnego 🥰

NOIZZ.pl

Piosenkarko Demi Lovato zrobiło coming out jako osoba niebinarna

"Mówienie o tym na głos zabrało mi wiele wysiłku i pracy nad sobą. Mam nadzieję, że dzięki mnie osoby, które wciąż boją się być tym, kim chcą, zmienią swoje nastawienie" - napisało na Instagramie Demi Lovato

NOIZZ.pl również normalizuje rodzaj neutralny 🥰

Gazeta Wyborcza

Demi Lovato udostępnił(a) krótkie nagranie w środę rano. Wideo opatrzył(a) wpisem: "Codziennie budzimy się i otrzymujemy szansę, aby być tym, kim chcemy i kim życzymy sobie być. Większość życia dorastałam(-em) na waszych oczach. Widzieliście moje dobre i złe momenty oraz wszystko pomiędzy".

Formy z nawiasami są oczywiście lepsze niż po prostu formy binarne, ale zwracamy uwagę, że są jednak trochę męskocentryczne – żeńskie końcówki są zawsze w nawiasie.

WTV

Demi Lovato wygląda na osobę szczęśliwą z powodu braku potrzeby ukrywania swojej tożsamości płciowej.

- Każdego dnia budzimy się, mamy kolejną szansę na to by być, kim chcemy i marzymy. Większość swojego życia spędziliśmy na waszyjch oczach… widzieliście nasza dobrą, złą stronę oraz wszystko co pomiędzy nimi - rozpoczyna swój wpis Demi Lovato.

Z szacunku do tożsamości płciowej, postanowiliśmy korzystać z zaimków "they/oni", jak życzą sobie Demi. Dziś, jak twierdzą, nie chcą już dłużej ukrywać tego, kim naprawdę są. W mediach społecznościowych przedstawiono nagrania oraz wpisy, w których można zobaczyć wytłumaczenie o podjęciu niełatwej decyzji.

Osobatywy na przemian z liczbą mnogą 🥰

Vibez

Czemu Demi Lovato jest piosenkarko i dlaczego nie powinno nas to dziwić? Jeśli nie wiecie, czym są neutratywy, to najwyższa pora to zmienić!

Dziękujemy ❤️

Udostępnij: