Niebinarna Eurowizja

2024-03-06 | @andrea, @T_Vos

Content warning: w tekście pojawia się wspomnienie o przemocy seksualnej

Konkurs Piosenki Eurowizji od dawna cieszy się dużą popularnością wśród społeczności queerowej; jest też pełen reprezentacji różnorodnych queerowych tożsamości – w tematyce nienormatywności płciowej do głowy przychodzi chociażby Dana International, transpłciowa zwyciężczyni z 1998 roku reprezentująca Izrael, czy austriacka drag queen Conchita Wurst, która wygrała konkurs w 2014 roku.

Bardzo pozytywnym przejawem rosnącej akceptacji niebinarności w społeczeństwie jest to, że tegorocznej edycji Eurowizji możemy się spodziewać bezprecedensowej reprezentacji osób otwarcie niebinarnych i nienormatywnych płciowo – aż cztery kraje wystawiły do konkursu takie osoby! Zapraszamy do zapoznania się z nimi i ich piosenkami:

🇬🇧 Olly Alexander – Dizzy

Wielką Brytanię będzie reprezentowała gwiazda muzyki pop, wokalista zespołu Years & Years – Olly Alexander.

Olly pochodzi z Anglii, jest najbardziej znany jako główny głos Years & Years i późniejszej solowej kariery. Jest także uznanym aktorem m.in. z serialu „It's a sin” o epidemii HIV/AIDS z lat 80'tych. Często wykorzystuje swoją platformę do poruszania kwestii ważnych dla środowiska LGBTQ+

Olly jest osobą niebinarną używającą form męskich:

I feel very nonbinary, and you know, I identify as gay and queer and nonbinary [link]

Olly napisał swoją Eurowizyjną piosenkę razem z Dannym L. Harle, znanym producentem z UK. Dizzy to piosenka o zatracaniu się w miłości. Usłyszeć ją będzie można zarówno podczas pierwszego półfinału Eurowizji (ten sam co Polska), jak i podczas sobotniego finału.

🇮🇪 Bambie Thug – Doomsday Blue

Z Irlandii na Eurowizję pojedzie Bambie Thug – piosenkarze i autorze piosenek, które swój styl muzyczny opisuje jako ouija-pop oraz hyperpunk. W swojej twórczości często porusza tematy rozstań, wiedźmiństwa i uzależnień od narkotyków.

Bambie używa zaimków they/them oraz fae/faer.

Faego piosenka „Doomsday Blue” może być określona jako „łamacz gatunków”. W krótkim, 3-minutowym (wymagania Eurowizji) utworze Bambie mieści rock alternatywny, pop i jazz. Samo określa ją jako „elektryczno-metalowe załamanie”. Piosenka zawiera liczne odniesienia do zaklęć, w tym słynnej Avada Kedavry. Tekst utworu jest o nienazwanej bliskiej osobie, która dopuściła się gwałtu na Bambie w maju 2023 – a napisanie piosenki i wykonanie jej na Eurowizji w maju mają na celu „przeklęcie” tych wspomnień i oprawcy.

🇨🇭Nemo – The Code

Szwajcarcarię reprezentuje w tym roku raperze, piosenkarze i muzycze występujące pod mononimem Nemo. Kariera Nemo rozpoczęła się w 2015 roku od piosenki „Clownfisch”, a 2017 roku duży sukces odniósł singiel „Du”. W kolejnych latach było nominowane do wielu nagród Szwajcarskiego rynku muzycznego. Nemo ma 24 lata.

Nemo używa po angielsku zaimków they/them, jednak w swoim rodzimym niemieckim woli kiedy mówi się o nim po imieniu, bez używania zaimków.

„The Code” to piosenka o wychodzeniu z szafy oraz o życiu jako osoba niebinarna, o trudnościach i korzyściach z tego płynących. Nemo mówi, jak coming out dał Nemo poczucie wolności do złamania „kodu” społeczeństwa, do bycia sobą. Nemo będzie można usłyszeć podczas czwartkowego półfinału oraz pewnie podczas sobotniego finału. W momencie pisania tego artykułu Nemo wymienia się wśród osób faworyckich do wygrania konkursu.

🇦🇺 Electric Fields - One Milkali (One Blood)

Electric Fields to australijskie duo tworzące muzykę elektroniczną łączące współczesny soul z kulturą aborygeńską. Składa się wokalisty Zaachariahy Fieldinga oraz klawiszowca i producenta Michaela Rossa.

Opisują się jako „dwaj kobiecy bracia” i używają form męskich.

Michael: We wrote that we are “two feminine brothers” in our bio and some people questioned if we should keep it in. Running and throwing “like a girl” was always an insult and that’s total horse shit. Girls and woman are total bosses and we love that part of us.

Zaachariaha: There’s room for everybody but the modern world loves building walls and categorizing everything. Am I a man, a woman, are we an Indigenous band, a queer band? All these boxes feel like barriers and we just fly right over the top on them… sorry suckers!

[link]

One Mikali to piosenka promująca dialog międzyludzki i rozwiązywanie konfliktów przez rozmowę, chwaląca kulturę Australijskich Osób Aborygeńskich (z której pochodzi Zaachariaha). Tekst jest po angielsku oraz w języku Yankunytjatjara.

Udostępnij: