Zaimki.pl

Polska gramatyka jest skomplikowana i silnie zgenderyzowana. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest używanie innych form niż „on” i „ona”.

To narzędzie udostępnia linki do przykładów użycia (w prostych zdaniach oraz w literaturze, prasie, filmach i serialach) zaimków i innych form płciowych – nie tylko normatywnych „on” i „ona”, lecz także form niebinarnych.

Dlaczego należy je respektować? Bo zwracanie się do kogoś tak, jak sobie życzy, jest podstawą relacji społecznych. Nie powiesz do Ani “Franku”, nie powiesz “na ty” do osoby, z którą jesteś “na pan”, itp. A są osoby, które nie chcą, by im mówić “on” ani “ona”. Czy to uszanujesz, świadczy wyłącznie o Tobie.

Warto wrzucić link do swoich zaimków na swoje profile na portalach społecznościowych – nawet jeśli jesteś cis i używasz „on” lub „ona” – ponieważ dzięki temu pokazujesz wsparcie dla społeczności trans i normalizujesz podawanie zaimków przez osoby, których zaimki nie są oczywiste (więcej powodów tutaj).

Strona jest w wersji βeta! Przykłady, formy gramatyczne i linki mogą się jeszcze mocno zmienić! Jeśli masz jakieś sugestie lub uwagi, daj mi proszę znać na Twitterze lub przez maila.

Niebinarna polszczyzna w literaturze, prasie, filmach i serialach

Neutralne formy rzeczowników zbieramy tutaj: Słownik neutratywów

Wybierz sposród najpopularniejszych:

on/jego ona/jej ono/jego ono/jej ono/jejgo ono/jeno ono/jenu onu/jenu onæ/jæ oni/ich one/ich on/a/jego/jej onx/jex on_/je_ on*/je* onø/jenø vono/vego ne/nego

Wybierz formy wymienne:

Wybierz formy wymienne

Lub dopasuj bardziej szczegółowo:

Kreator

Dodatkowe materiały: